Question

A shopkeeper buys two types of rice costing ₹32 per kg and ₹40 per kg. He buys a total of 45 kg of rice for ₹1600. The ratio of the quantity (in kg) of rice costing ₹32 per kg to that costing ₹40 per kg is

Asked in RRB NTPC (UG) CBT-I · 2026
Mixture Problems · Quantitative Aptitude
Exam PYQ4 Options
Quantitative AptitudeProfit and LossMixture ProblemsRRB NTPC (UG) CBT-I2026
💡
Quick Revision

In alligation, cheaper quantity : dearer quantity = (Dearer−Mean) : (Mean−Cheaper).

Correct AnswerCorrect option for this question
Option D — 4

Learn Mixture Problems in 60 Seconds

Learn why selling two items at the same selling price can still lead to an overall loss.

Topic Video
Everything you need to learn, practice & excel — in one place.
3,000+ Video-Based Study Material
PYQ-Based Quizzes
4,000+ Informative Audiobooks
6,300+ Full-Length Mock Tests
Daily Current Affairs
40,000+ PYQs

Questions Asked from Profit and Loss in Previous Exams

See how often Profit and Loss has appeared in previous-year questions across major government exams.

High Exam Frequency
59UPSC Questions Asked in These Years:2010, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2026
39SSC Questions Asked in These Years:2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026
32Railways Questions Asked in These Years:2016, 2018, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025, 2026
55State PSC Questions Asked in These Years:2002, 2004, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025
Profit and Loss has appeared in 185 previous-year exam questions, most frequently in UPSC, State PSC and SSC.
2-Minute Revision Notes

Revise Mixture Problems and Its Related Concepts

Strengthen key concepts with exam-focused visual notes for faster revision.

Open Revision Notes ↗

Explore More Questions

Continue practising by chapter, topic and related subjects.

One question solved. Keep going.

Continue with the next Profit and Loss question and build your accuracy one question at a time.